Elektryczne rozłączniki izolacyjne
Jaką rolę pełni rozłącznik izolacyjny
Rozłączniki izolacyjne inaczej łącznik elektryczny, a z angielskiego switch-disconnector. Ten element pełni dwie role. Po pierwsze służy jako rozłącznik opatrzony funkcja stabilną w warunkach znamionowych, a przerywających obwód w chwili wystąpienia przeciążenia. W drugiej formie odgrywają rolę izolatora. Dzięki niemu obsługa może wykonywać prace konserwatorskie, nie będąc narażonym na porażenie.
Prawidłowo pracujący rozłącznik
Widomym objawem zabezpieczenia jest dźwignia. Jej oznaczone pozycje w wiadomy sposób informują o stanie ochrony. Na aparaturze jest przytoczona sygnatura normy. Według której prawidłowo pracuje wspomniane urządzenie. Numer normy widnieje na obudowie sprzętu. Tylko tak określone kryteria upoważniają producentów do sygnowania aparatury jako skuteczny i bezpieczny rozłącznik izolacyjny. Jakie to parametry. Oto kilka przykładów.
Pierwsza to wartość szczytowa napięcia udarowego. Kolejne jest napięcie znamionowe. Jeszcze napięcie znamionowe łączeniowe i prąd znamionowy. Ten rodzaj ruchu elektronów może działać przez dłuższy czas, testując pracę rozłącznika. Prąd znamionowy krótkotrwały nie daje powodów do dezintegracji sprzętu i może płynąć przez rozłącznik, nie uszkadzając go.
Obsługa dodatkowych funkcji
Rozłączniki izolacyjne z widoczną przerwą stykową należą do rodziny aparatów kompaktowych. O zwartej obudowie mieszczącej wewnątrz wszystkie potrzebne komponenty. Z tego powodu posiadają wiele podzespołów ułatwiających obsługę wielu dodatkowych funkcji.
Te elementy to na przykład wyzwalacze podnapięciowe, styki pomocnicze i przyrostowe, przyłącza od tylne, przedłużacze rozszerzające oraz zaciski ponadklatkowe. Do
czego można je użyć? Rozłącznik
Izolacyjny służy czasem do łączenia i rozłączania obwodów obciążonych prądami
roboczymi między przedziałami.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy