Powrót do: Zdrowie, Medycyna

Tomografia zatok i zębów we Wrocławiu


Badanie tomografem służy sprawdzeniu poszczególnych części ciała objętych zmianami chorobowymi, by zdiagnozować jakąś chorobę, określić stopień jej zaawansowania lub kontrolować przebieg leczenia. Usługi medyczne tego typu proponuje wiele placówek leczniczych, tomograf Wrocław to jedno z narzędzi stosowanych również w dolnośląskich szpitalach.


Precyzyjna metoda badania


Tomografia komputerowa, nazywana również w skrócie TK, jest popularną i najbardziej precyzyjną metodą diagnostyczną spośród badań obrazowych. Analogicznie jak w aparatach rentgenowskich, również to narzędzie bazuje na wydzielaniu promieni jonizujących. Wiązka tego promieniowania wysyłana jest na ciało badanego (komórki ludzkie częściowo absorbują te promienie).

Pozostałe natomiast, które nie zostały pochłonięte, wędrują do czujników umiejscowionych w tubie tomografu i przekazują zapisane informacje do właściwego komputera. Program opracowany dla tego narzędzia zajmuje się obróbką zgromadzonych danych, które w efekcie końcowym przedstawione są za pomocą obrazu badanej części ciała.


Jak zbudowany jest tomograf


Tomograf komputerowy to składowa trzech podstawowych elementów: skaner, który kojarzony jest z popularnym tunelem (tubą) i zawiera wiązki promieniujące oraz system detektorów (czujniki), stół, który przemieszcza się wraz z pacjentem do środka tunelu oraz komputer obsługiwany przez wykwalifikowanego pracownika. Komputer umieszczony jest w osobnym pokoju.


Co to jest kontrast


Niektóre badania tomograficzne przeprowadzane są wraz z użyciem kontrastu (płyn wstrzykiwany do krwi, służący uwypukleniu badanych elementów), który wymaga od pacjenta badania na czczo. Duża skuteczność badania wiąże się tez ze skutkami ubocznymi wynikającymi z promieniowania rentgenowskiego, które jest znacznie większe niż w innych tego typu metodach.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy